blog-7
By Categories: MarketingTags: 0 Comments

Gayrimenkul sektöründe başarılı olmanın kuralları bundan 10 sene öncesine göre çok daha farklı.
Bu farkın odak noktasında da internet ve dijital teknolojilerde yaşanan dönüşüm var.
Yeni dönemde birçok rakibin arasından sıyrılıp tercih edilen bir emlakçı olabilmek için sahibinden,hurriyetemlak, milliyetemlak gibi diğer emlak danışmanlarının da kullandığı ilan sitelerinde yer almak neredeyse bir zaruriyet.
Ancak fark yaratmak ve gelirini katlamak isteyenler için kesinlikle yeterli değil.
Yeni dönemde rekor kıran, başarı hikayesi yazan ve tercih edilen emlakçılar dijital teknolojileri en iyi ve en etkin kullananlar olacak.

___________________________________________

Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama

Çok değil bundan yaklaşık 10 sene önce Emlak sektöründe internet üzerinden pazarlama kavramı neredeyse gündemimizde hiç yoktu.

İlk olarak sahibinden, ardından milliyetemlak gibi emlak ilanlarına yer veren dijital mecraların yayına başlamasıyla emlak sektörü ve emlak danışmanları için yeni bir dönem başlamış oldu.
2000’li yılarda bir yandan internet kullanımı Türkiye’de hızla artarken öte yandan da satılık veya kiralık gayrimenkul arayanlar ilan sitelerinden arama yapmanın pratikliğini hızla keşfediyordu.
İlk günlerde emlak ilan sitelerini kullanmakta zorluk çeken, kullanmak istemeyen birçok emlak ofisi, ilan sitelerini kullanan rakiplerinin başarısına şahit olarak veya dostlarının tavsiyesiyle bu sitelere üye oldu.

Bugünkü durumda emlak sektöründe öne çıkmak ve başarılı olabilmek için ilan sitelerinden yayın yapmanın bir zaruriyet olduğu ancak tek başına yetersiz kaldığı bir dönemdeyiz. Zira bir emlakçının hem satılık / kiralık portföy bulabilmesi hem de mevcut portföylerini potansiyel müşterilerine ulaştırabilmesinin en temel unsurlarından biri de internette doğru zamanda ve doğru şekilde bulunur olabilmek.

Tabi ki sadece internette bulunur olmak da yetmiyor. İnternette firmanızın veya kişisel profilinizin güven veren, uzmanlığınızı ön plana çıkartan, olumlu bir görüntü çizmesi birçok rakip arasından sıyrılarak tercih edilmenizi, böylelikle çok daha iyi gelirler elde etmenizi sağlıyor.

Emlakta Dijital Pazarlama Neden Çok Önemli?

Yukarıda söylediğimizin altını tekrar çizelim: Yeni dönemde başarılı olmak ve daha çok işlem yapabilmek isteyen bir emlak danışmanıysanız dijital pazarlama unsurlarını kullanmak sizin için bir tercih değil bir zorunluluk.
Bunun sebebi çok basit: eğer size portföy getiren veya portföylerinize talip olan potansiyel müşteriler internetteyse siz de orada olmak ve tabiri caizse “avlanmak” zorundasınız.
Bugün, yaklaşık her 4 kişiden 3’ü satın aldığı veya kiraladığı gayrimenkulü internet üzerinden buluyor. Yani durum çok net: Emlak sektörünün yeni pazaryeri internettir.

Emlakçılar İçin Dijital Pazarlama Araçları:
Bir emlak danışmanının başarısını hızla katlamak için kullanabileceği birçok dijital pazarlama aracı var:

• Firma ve kişisel web sitesi
• Blog yazıları (içerik üretimi çok önemli)
• Arama Motoru Optimizasyonu
• Emlak ilan portalları
• Sosyal Medya (Facebook, LinkedIn, Google+, Twitter, Tumblr)
• Google ve Facebook reklamları
• E-mail pazarlaması
• Dijital video

Listeyi daha da uzatmak mümkün. Ancak bir emlak danışmanının en önemli varlığı “zaman” ve “sermaye” olduğuna göre hedefinize ve bütçenize uygun bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerekiyor.

Emlak Danışmalarının Dijital Pazarlama Stratejisi Ne Olmalı?
Bir emlak danışmanının dijital pazarlama stratejisi 3 temel unsur etrafında belirlenmelidir:

1.Hedefiniz nedir? (Portföy bulmak / müşteri bulmak / kişisel PR / vs…)
2.Dijital pazarlama için bütçeniz ne? (Hedefinizle uyumlu olmalı)
3.Bu iş için her gün ne kadar zaman ayırabilirsiniz?

Konuyu daha net anlatabilmek açısından bir örnek üzerinden ilerleyelim:
İstanbul Kadıköy’de yaklaşık 20 yıldır kendi ofisinde emlakçılık yapan Doğan Bey’le tanıştığımızda eski günlerde yaptığı işleri son dönemde yapamamaktan yakınıyordu. Oysa hem sahibinden, hem de hurriyetemlak üyesiydi ve ilan girişleri düzenli olarak yapılıyordu. Doğan Bey’in ofisinde 5 emlak danışmanı daha vardı ve onlar da son dönemde genel olarak azalan işlerden şikayetçilerdi.

Doğan Bey dijital pazarlama hakkında kısıtlı bilgiye sahipti. Kendisiyle tanışma sebebimiz Google reklamları kullanmak istemesi ve bu konuda bilgi almak istemesiydi.

Doğan Bey’in temel problemi gelen telefon aramalarının azalmış olması, yani müşteri taleplerindeki düşüştü. Sahibinden ve Hürriyet Emlak mecralarında öne çıkmak için ayırdığı bütçenin yarısını dijital pazarlama için ayırabileceğini söylüyordu.

İlk olarak mevcut durumda yaptıkları dijital çalışmaları analiz ettik:

1.İlan Siteleri: Hürriyet Emlak ve Sahibinden üzerinden düzenli ilan girişi tüm danışmanlar tarafından yapılıyordu.
2.Web Sitesi: Sahibinden üyelikle beraber verdiği standart web sitesi kullanılıyordu.
3.Sosyal Medya: Danışmanlardan kimisinin Facebook, LindkedIn veya Twitter hesapları vardı.

Yapılan çalışmalarda gözlemlediğim hatalar ve bazı eksikler şunlardı:
1.İlan siteleri yeterince etkin ve doğru kullanılmıyordu. Buraya girilen başlıklar SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından uygun değildi. Portföylerdeki fotoğraflar albenisizdi.

2.Web sitesinin birçok emlakçının kullandığıyla aynı olmasından dolayı hiçbir farklılık yaratmıyordu. Yüklenmiş fotoğraflar doğru ölçeklendirmede, çözünürlükte ve albenili değildi. İlanlar dışında hiçbir içerik girilmiyordu.

3.Tüm emlak danışmanlarının Facebook, Google+ ve LinkedIn hesapları yoktu. Görsel tasarımdan içerik yayınına kadar hemen hiçbiri doğru yönetilmiyordu.

4.Şimdiye kadar ne Google ne de Facebook reklamı verilmemiş, tüm para ilan sitelerinde öne çıkarma amaçlı kullanılıyordu.

5.Firma şimdiye kadar birçok müşteriye hizmet vermişti ancak oluşturulmuş bir müşteri e-mail listesi ve e-mail pazarlama uygulaması yoktu.

6.Firma kurumsal kimliğinin oluşmasında büyük katkısı olan ve profesyonelce çekilmiş bir firma tanıtım videosu, emlak danışmanlarının tanıtım videoları yoktu. Hiçbir portföyün tanıtım videosu çekilmemişti. Oysa ki portföylerindeki bazı gayrimenkullerin değeri birkaç milyon TL civarındaydı. Emlak videoları ABD ve birçok diğer ülkede emlakçılar tarafından son derece yaygın bir şekilde kullanılıyor ve portföy satılma hızına büyük katkısı olduğu biliniyor.

__________

Doğan Bey ve ekibiyle yaptığımız çalışmaya özgün bir web sitesi hazırlamakla başladık. Emlak sektöründe özgün bir web sitesi hazırlatmak isteyen emlakçıların karşılaştığı iki temel sorun vardır:

1.Sektörü ve işin niteliğini bilmeyen yazılımcılar size hiç de kullanışlı ve sonuç almaya dönük olmayan veya çok sıradan siteler hazırlarlar.

2.İşin detaylarına birçok emlakçı hakim olmadığından zaman zaman çok basit işler için fahiş bedeller öderler. Sonuçta ne iş zamanında yetişir ne de hayalinizdeki web sitesine sahip olabilirsiniz.

Neyse ki bizim yazılımcımız bu işi çok iyi bilen ve birçok emlak sitesi kurmuş deneyimli biriydi. Hiç de fahiş olmayan bir rakamla 5 hafta gibi bir sürede firmaya özel, tamamen kullanıcı odaklı web sitesini yayına aldık.

Sitenin arama motorlarına kaydedilmesi, site haritasının hazırlanması ve SEO uyumlu yazılım altyapısı mecranın bulunurluğunu hemen artırmaya başladı.

Web sitesi hazırlanırken bir yandan da tüm emlak danışmanlarının Facebook, Google+ ve LinkedIn hesapları açıldı / yeniden tasarlandı.

Yaptığımız çalışmanın önemli bir parçası da eğitim faaliyetlerimiz oldu. Tüm emlak danışmalarının katıldığı yaklaşık 20 saatlik bir eğitim verdik. Bu eğitimler kapsamında ele aldığımız temel konular şunlar oldu:

• Emlak portal yönetimi
• İlan sitelerine emlak ilanlarını yüklerken SEO açısından nelere dikkat edilmeli?
• Gayrimenkul fotoğrafı çekme teknikleri ve ışık kullanımı
• Akıllı telefonla nasıl video çekilir ve bu kayıtlar nasıl montajlanır
• Hangi konularda neden içerik üretmelisiniz? (Dijital pazarlamada içerik üretmek son derece önemli)
• Facebook, Google+ ve LinkedIn hesapları nasıl yönetilmeli; hangi içerikler ne sıklıkla ve ne amaçla yayınlanmalı?
• Temel düzeyde Google ve Facebook reklamcılığı (bazı durumlarda çok düşük maliyetlerle çok iyi sonuçlar almanız mümkün)

Yaptığımız çalışmanın bir parçası olarak düşük maliyetli bir e-mail gönderim platformu da hazırladık. Doğan Bey ve ekibi titiz bir çalışmayla geçmişten bugüne edindikleri yaklaşık 1700 müşteri e-mailini bir araya getirdi ve düzenli olarak mailing yapacakları sistem artık hazırdı.

Dijital Pazarlama Emlakta Fark Yaratmanızı Sağlar!
Uzun lafın kısası şu:
Doğru bir strateji ve uygulamayla yatırdığınız paranın kat be kat fazlasını kazanmanızı sağlayabilecek en iyi pazarlama aracı günümüzde dijital platformlar.

Kaynak: https://m.facebook.com/RealtyWorldDanismanlari/posts/505693806246148

  • Gayrimenkul için dijital pazarlama Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, gayrimenkul için dijital […]

    Continue reading
  • Gayrimenkul için dijital pazarlama Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, gayrimenkul için dijital […]

    Continue reading

Leave A Comment